ZODYAKTA BALIK BURCU

ZODYAKTA BALIK BURCU

20 Şubat - 20 Mart tarihleri arasında doğanların burcu Balık burcudur. Zodyakta Kova burcundan sonra gelir. Koç burcuyla başlayan zodyak kuşağının on ikinci burcu balık burcuyla sonlanır. On İkinci evin gerçek sahibidir. Mevsimsel bağlantısı tohumların olgunlaşıp depolandığı döneme rastlar.


Balık burcu su grubundan değişken nitelikli bir burçtur. Cinsiyeti dişil, karakteri soğuk ve ıslak, huyu soğukkanlı ve uyuşuktur. Sessiz, içe dönük, çok sayıda çocuk veren şehvetli popülerliği olan bir burçtur. Fiziksel görüntü olarak kısa, geniş suratlı, soluk tenli, çok orantılı olmayan dolgun vucutlu insanlardır. Yaşam alanları genellikle suyla bağlantılı olur.


Balık burcunun gezegeni Jüpiter ve jenerasyon gezegeni olan Neptün gezegenleridir. Zararda olduğu gezegen Merkür, güçlü olduğu gezegen ise Venüs gezegenidir Venüs bu burcun 27 derecesinde yücelir. Dekan yöneticisi sırasıyla Satürn, Jüpiter ve Mars gezegenleridir.


Balık burcunun uğurlu günü Perşembe; uğurlu sayısı 7 ve 11, uğurlu taşı: akuamarin, mavi safir, ametist, mercan ve kan taşı, uğurlu rengi: Deniz mavisi, yeşil, beyaz ve gümüş rengi; metali:  platin ve kalaydır. Balık burcunun karşıt burcu Başak burcudur.


Fiziksel bağlantısı ayak ve ayak bilekleridir. Vücuttaki hassas organları ise mide ve bağırsaklarıdır. Gut hastalığı, ciltte oluşan yara ve kaşıntılar, bedende oluşan romatizmal ağrılar genelde yaşadıkları sağlık sıkıntılarıdır.


Balık burcunun sembolü, her biri ayrı yönde yüzen iki balıktır. Bu sembol hayatın iki yanını, yani maddi ve manevi yönünü ifade eder. Balık burcu beden ve ruh ilişkisini anlatır. Balık burcundan olan insanlar isterse yüzeysel, isterse derinliğe inen yapıya sahiptirler. 


Balık burcu astrolojinin en iyi burcu olarak tanımlanır. Cömert, zarif,  düşünceli, değişken yapılı, imanlı, tutkulu, hataya yatkın, aldatıcı, dengesiz ve kararsız, kötüden iyiye giden yapısı olan, unutkan, gurursuz, şehvetli, iyi yürekli, merhametli, karşılıksız iyilik yapan, karşılıksız seven bir burçtur. Balık burcunda mantık olmaz. Balıklar yufka yürekli insanlardır. Su grubu burçlarının tümü gibi küserler, konuşmadan anlaşılmak isterler. Astrolojinin en egosuz iki burcundan biri Balık, diğeri de Terazi burcudur. Balık burçları derin görünseler de yüzeyseldir. Bu burcun erkekleri çapkındır. Karda yürüyüp izlerini belli etmezler. Balıklar içe dönük, duygusal zekaları yüksek, romantik ve şair ruhlu insanlardır. Balık burcu insanları çok güçlü hislere sahiptir. Yaşamın içinde flu bir bakışları vardır. His ve algıları güçlüdür. Melankolik ve içe dönük insanlardır. Bağımlılıkları vardır. Onlar aslında iyi  insanlardır. Genellikle aşk ve alkol bağımlılığına yatkınlıkları olur. Her an değişebilen yapıya sahip insanlardır. Balıklar mistik, hayalci, şair ve bilge ruhlu insanlar olarak tanımlanır. Sonsuza kadar dünya kültürlerini harmanlayan, kaynaştıran, sihirli ve gizemli dünya insanlarıdır. Sözünde duramayan çabuk unutan yapıları vardır. Hayalci, hassas ve şair ruhlu yapıları onları meditasyona yatkın kılar. . 


 Balık burcunu "kendimi fedakarlıklarım da arıyorum" cümlesiyle tanımlayabiliriz. Aşırı hassas, fedakar, evrensel birliğe inanan, ilham verici, sanatsal alanda gelişmiş, güçlü inanca sahip insanlar olarak tarif edilebilirler. Balıkların açlığı, kutsal ruhla bütünleşmektir. Güçlü sezgileriyle bu dünyada Tanrı'nın gücünü fark ederek ruhsal deneyimler yaşamak, fizik ötesi alemlere ulaşmak isterler. İlahi bir güce sahiptirler. Balıklar dünyadaki maddesel değerlere önem vermezler. Her zaman zor durumda olanlara yardıma hazır insanlardır. Balık burcu genellikle spiritüel danışmanlıklar yapanların, dinleyen, yargılamadan yardım edenlerin burcudur. Bilinçaltında oldukça yoğun duyguları vardır. Güçlü inançlara sahip, subjektif empatik ve şefkatli insanlardır.


Balıklar düşünce gücüyle, sezgisellikleriyle, içgüdüsellikleriyle pasif davranışlara eğilimli insanlardır. Genellikle işlerini oluruna bırakan bir yapıya sahip insanlardır. Kendinden önce başkalarını düşünen, fedakar ve yardımsever bir yapıya sahiptirler. Sezgileri genellikle gerçekleşen insanlardır. Bilgeliğe ulaşmak onların hayattaki en büyük amaçlarıdır.

 

Güçlü yönleri karşılıksız sevmek ve fedakarlık yapmaktır. Sınırsız empati yeteneğine sahip olan balıklar, kendilerini adamaya ve başkalarını anlayışla karşılama düşüncesine sahip hoşgörülü insanlardır. Sanatsal insanlardır. Büyüleyici, baştan çıkaran, zarif ve duygusal bir yapıları vardır. Kabullenici, mistik, kendini topluma adayan, kurban eden kişilerdir. Başkalarını sevgileriyle sarıp sarmalayan bir yapıya sahiptirler. Geçmişi çok kolay unutur, kin tutmazlar. Çift karaktere sahiptirler. Canları sizinle olmak isterse olup, istemezse olmayan sakin ve rahat kişilerdir.


 Problemli yanları, bulanık bir düşünceye sahip olmalarıdır. Kolay kandırılabilirler, aşırı duyarlılıklarından dolayı sınır koymayı bilmezler. Kırılgan, naif ve zaman zaman depresif olabilirler. Tutarsız, havai, samimiyetsiz ve gizemli yanları vardır. Aldatıcı hayalleri ve bulanık düşüncelerinden dolayı objektif, açık ve net olamazlar. Balığın en zayıf tarafı kararsızlığıdır. Her an verdiği karardan vazgeçebilir. Dalgalı bir ruh haline sahiptir. Hayat akışı içinde bazen ne yapacağını bilemez durumda olur. Bazen mazoşist, kırılgan, depresif, sert ve son derece soğuk bir yapıya da sahip olabilirler. Mazoşist yapılarından dolayı ölümü arzulayan bir yapıları olabilir. Sınır koymayı bilmedikleri için ilişkilerde zorlanabilirler. Merkür bu burçta düşüşte olduğu için Balık burcundan olanlar kendilerini ifade etmekte zorlanırlar. Balıklar akıl ve mantık yerine his ve sezgileriyle hareket ettiği için ikilemde kalıp kararsızlıklar ve sıkıntılı durumlar yaşar. Kendilerini hastalık hastası yapıp depresyona sokarak kurban pozisyonuna da girebilirler. Sezgileri fazladır. Çaresizliğini kullanarak başkalarını yönetme gibi acımasız ve kötü davranışlar da segileyebilirler. Bağımlılığa yatkınlıkları vardır. Bulunduğu alanın şekline uyabilen, kolay kandırılabilen, istikrarsız yapıları olumsuz yanlarını oluşturur. Balıkların fazla hayalcilikleri halüsinasyona sebep olabileceği için psikolojik sorunlar yaşamalarına sebep olabilir. Hatalara karşı aşırı toleranslı ve affedici olan Balıklar aşırı merhametli olmalarından dolayı sınır koymayı bilmediği için ilişkilerde zorluk yaşar. Günlük işlerde ve realitede zorlanan, sıkıntıya gelemeyen balıklar sorumluluk duydukları işlerinden sıkılıp her an vazgeçebilirler. Satürn'ün etkisi bu burçta güçsüzdür. Güçlü sezgileri, his ve algıları, duygusallıkları çevresindeki kişilerden etkilenmesine sebep olur. Naif ve hassas olan yapılarından dolayı duygularında kırılma ve üzüntü yaşadıkları için iç dünyalarına dönüp yalnız kalmayı tercih edebilirler. 


 Balık burcu erkekleri çok çapkındır. Bu yüzden fazla evlilik yapabilirler. Ne istediklerini bilmezler. Aslında çok iyi gözlemleyen insanlardır. Biraz dedikoduyu severler. Başaklar ve Balıklar bu konuda benzerler. Balık kadınları, Balık erkeğine nazaran daha az konuşkandır. Balıklar hafızaları güçlü olmasına rağmen kendilerini üzen konuları kolayca unutabilirler. Balık kadını anne olarak kendine daha çok bakarken, çocuklarıyla mesafelidir. 


Balıklar için aşk çok önemlidir. Balık erkeği son derece romantiktir. Balık burcunun erkeği de, kadını da flörtözdür. Onlar iyi bir aşk insanlarıdır. Balık burcunun kadınları, balık erkeğine nazaran daha çok bakımlı ve süslüdür. 


Balıklar için en önemli şey mutlu yaşamaktır. Her anı mutlu yaşamak isterler. Kendileriyle son derece barışık insanlardır. Hayal dünyaları çok renklidir. Duygu ve sezgileri çok güçlü olduğu için kimi zaman mutlu, kimi zaman mutsuz olma duygularını yaşarlar. Mutlu kalabilmeleri çevrelerindeki insanlara ve partnerlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

 

Balık burçlarının diğer burçlarla ilişkilerine değinecek olursak, Aslan ve Başak erkekleri balık kadınıyla arkadaş olmayı ister. Genellikle de Aslan erkeğinin tercihi Balık kadını olur. Balıklar arkadaşlık konusunda oldukça seçicidir. İnsanları iyi analiz edip, genellikle kendi rutinlerinin dışına çıkmazlar ve çok fazla kişiyle samimi olmazlar. Tutkulu ve romantik olan balıklar, Akrep ve Yengeçle çok iyi uyum sağlar. Balık burcundan olanlar Kova, Aslan ve Oğlak burçlarıyla anlaşamazlar. Balıkların kırılgan ve naif yapıları Aslan, Kova ve Oğlak ile çatışma yaşatır. Aslan burcunun egosu, Oğlak burcunun ketumluğu ve ciddiyeti, Kovanın ise lafını sözünü esirgememesi Balıklarla anlaşmalarına engel olur. Balıklar Boğa burcuyla da anlaşamaz. Boğa maddesel ihtiyaçları sorguladığı için Balıkla uyum sağlayamaz. Balık burçları romantizm nedeniyle Koç burcuyla uyumlu olabilir. Balık teslimiyetçi bir burç olduğu için Yengeç ve Akrep ile de çok iyi anlaşabilir. Çünkü Akrep, Balık için iyi bir dayanak olur. Yengeç de duygusal ve vicdanlı olduğu için Balık burcuna iyi gelir. Balık burcu gölgesi olan Başakla da anlaşabilir.


Balık burcunun ilgili olduğu meslekler: Su ve suyla ilgili faaliyetler gemicilik, dalgıçlık, cankurtaran, balıkçılık, ecza endüstrisi ve dalları, her türlü hayır işleriyle ilgili meslekler, sanatla ilgili meslekler, tiyatro, sinema, fantezi ve hayal dünyası ile ilgili işler, ayrıca resim, müzik, şiir, edebiyat, astroloji gibi mesleklerdir. Güçlü içgüdüsel yapılarından dolayı, medyumluk, ruhsal danışmanlık, spiritüellik, yardım ve hayır işleri, hastanelerle ilgili meslekler özveri gerektiren işler Balıkların en başarılı oldukları iş alanlarıdır.


Bir doğum haritası üzerinde bulunan gezegen ve burçlar oldukça önemlidir. Harita sahibinin karakterini, yaşam içindeki yolunu belirler, kişinin yaşamını kolaylaştırır. Güvenilir bir astrolog tarafından yapılan harita analizi önemlidir. İyı ve güvenilir bir harita analizi için Lunaris Astroloji Okulu'nu önemle tavsiye ederim.

 Astroloji Rehberiniz 

 Şennur Avcıoğlu